wdrożenia PrestaShop Powiększenie zdjęć moduł

Błędy podczas aktualizacji - leżę!!!

  • 7 Odpowiedzi
  • 5350 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline scorpi0

  • Nowy
  • *
  • 2
  • 0
Błędy podczas aktualizacji - leżę!!!
« dnia: Wrzesień 24, 2009, 11:54:26 pm »
Zacząłem od wersji Prestashop 1.1.0.5 lokalnie a potem na home.pl, wyglądało bardzo ładnie, ale:

  • występowały dziwne problemy z linkami, np. do panelu admina powinno się wchodzić przez np. http://jakas_domena.pl/admin123, skrypt przekierowywał automatycznie na http://jakas_domena.pl/admin123/login.php?redirect=dmin123/ i trzeba było obcinać końcówkę od pytajnika, żeby można się było zalogować (inaczej w kółko wracało do strony logowania)
  • zarejestrowany klient musiał się logować za każdym razem dwa razy (od frontu), po pierwszym naciśnięciu zaloguj zmieniał się adres w pasku adresu i trzeba było wprowadzać usera i hasło drugi raz, dopiero zalogowało
  • parę jeszcze innych mankamentów, ale do ogarnięcia, mogłem nawet sam grzebnąć w php

Potem zaczęło się dziać gorzej. Po wprowadzeniu kilku tysięcy towarów kolega nagle stracił możliwość logowania do sklepu do profilu klienta (próbował na dwóch kompach, na których wprowadzał towary, na różnych przeglądarkach). U mnie działało po staremu, ale zaczęliśmy obawiać się, czy podobne problemy nie wystąpią u klientów. Zadecydowaliśmy o aktualizacji do najnowszej wersji 1.2.4. Najpierw próba "na sucho" czyli lokalnie. Po przegraniu wszystkich plików z ftp z home.pl zrobiłem lokalne restore bazy utworzone w panelu Prestashop i przykra niespodzianka - sklep lokalnie prezentował się zupełnie inaczej - od frontu wszystko się rozjechało, prawidłowo działało tylko zaplecze. Spróbowałem aktualizacji:
  • wgrałem skrypty nowej wersji
  • uruchomiłem instalkę
  • wybrałem aktualizację witryny, sprawdzenie przeszło gładko, przycisk "Dalej" i zwiocha...

Coś tam skrypt oczywiście wykonał, ale przez parę godzin Ajax nie oznajmił zakończenia operacji, więc słusznie zacząłem podejrzewać, że nie wszystko przeszło gładko. Potwierdziła to próba wejścia do sklepu, w wyniku której zobaczyłem jeszcze bardziej totalny rozjazd niż po zgraniu wszystkiego z home.pl. Kilkakrotna powtórka dała podobny rezultat (ludzie, dlaczego nikt o takich sprawach nie pisze?).
Niezrażony postanowiłem spróbować na witrynie (bo lokalnie na windach nie wszystko musi chodzić jak trzeba). Po uzyskaniu od konsultanta zapewnienia, że mogą przywrócić dokładną kopię stanu serwisu i bazy do trzech dób wstecz wgrałem skrypty nowej wersji, puściłem instalkę i zaliczyłem deja vu. Luzik, spoko, przecież na home.pl robią backup i mogą przywrócić (myślałem naiwnie - jak się okazało). Przywrócili, ale sklep działał już zupełnie inaczej. W panelu przestała działać większość zakładek, zamiast nich wyskakują błędy odwołań do obiektów. Od frontu niewiele lepiej - część modułów nie działa. Dzwonię do konsultantów, pytam co jest. Dowiedziałem się, że nie robią kopii dokładnej, tylko "różnicową". Handy opadły. Spróbowali jeszcze raz przywrócić backup z innego dnia, nie pomogło. Postanowiłem zaorać niestety ten sklep i zacząć na innym, lepiej sprawdzonym (chyba komercyjnym).

Piszę o tym trochę ku przestrodze, trochę zdziwiony że nie ma innych wątków o lipie podczas aktualizacji. Liczę, że ktoś może spróbuje podpowiedzieć dlaczego aktualizacja "nie chodzi". I dlaczego nie udaje się odtworzyć dokładnego wyglądu serwisu po przegraniu z ftp wszystkich plików i odtworzeniu bazy z backupu.
Proszę jeszcze o podpowiedź, gdzie w tabelach zapisane są informacje o nazwach towarów i kategorii (jakoś nie mogę znaleźć); w Prestashop jest import z pliki csv, ale niestety nie ma eksportu. Po wprowadzeniu tylu pozycji chcielibyśmy je zaimportować do jakiegoś innego systemu.
Pozdrawiam.

*

Offline Tony

  • Użytkownik
  • **
  • 42
  • 0
Odp: Błędy podczas aktualizacji - leżę!!!
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 25, 2009, 12:55:19 am »
Witam

Na forum nie pisze się o wielu sprawach - napisałem wątek w innym dziale o braku zaintersowania polskiego supportu takowym ale i tam nawet nikt nie odpowiedział - jest tu całe mnustwo zapytań i ponad połowa nie ma odpowiedzi  - słabo z tym wsparciem - wiem ze uczestniczą w forum sam jesem "wsparciem" ale ja niestety nie jestem tak dobrze obyty z kodem i wolę nie zaszkodzić - mogę pomóc przy grafice.
Mam nadzieję, że Twoj apel nie przejdzie tak bez echa .

pozdrawiam i zycze rozwiązania problemu - przyznam tu ze na home jak do tej pory nie udało mi się poprawnie postawić sklepu - home w tym wypadku to śit.

*

Offline galganka

  • Uśmiechnij się, jutro możesz nie mieć zębów :P
  • Tubylec
  • ****
  • 230
  • 0
  • Płeć: Kobieta
    • Selone.com
Odp: Błędy podczas aktualizacji - leżę!!!
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 25, 2009, 08:48:16 am »
Rzeczywiście ja też prosiłam o jakieś informacje, ktoś odesłał mnie do FAQ i z głowy ale aktualizacja presty to po prostu katorga, a FAQ można sobie wsadzić w kieszeń, że się brzydko wyrażę...
Generalnie moja aktualizacja wyglądała tak:
Na localhoście zainstalowałam prestę 1.2.4 i z serwera z bazy zaimportowałam tylko i wyłącznie:

ps_attribute      
ps_attribute_group    
ps_attribute_group_lang    
ps_attribute_impact    
ps_attribute_lang

ps_carrier
ps_carrier_lang
ps_carrier_zone

ps_category
ps_category_group
ps_category_lang
ps_category_product

ps_image
ps_image_lang
ps_image_type   - Bardzo ważne, żeby te tabele były, jeśli mają się wyświetlać zdjęcia

ps_manufacturer
ps_manufacturer_lang

ps_product
ps_product_attachment
ps_product_attribute
ps_product_attribute_combination
ps_product_attribute_image
ps_product_comment
ps_product_comment_criterion
ps_product_comment_criterion_product
ps_product_comment_grade
ps_product_download
ps_product_lang
ps_product_sale
ps_product_tag
   
ps_range_price
ps_range_weight
   
ps_supplier
ps_supplier_lang

Z resztą sobie mogę spokojnie poradzić.
Najnowsza wersja przyjmuje, tzn instaluje większość dodatkó, których nie "widziała wersja 1.2.2. Mam moduł płatności.pl, inne moduły chodzą znakomicie, narazie na localhoście, jednak z poprzednią wersją też nie miałam problemów, gdy przenosiłam wszystko na serwer.
Ważne, po aktualizacji koniecznie trzeba wygenerować na nowo plik .htaccess, inaczej nic nie będzie działało.
Może ten post komuś pomoże, bo ci co wiedzą prawie wszystko o preście mają nas w nosie.

*

Offline galganka

  • Uśmiechnij się, jutro możesz nie mieć zębów :P
  • Tubylec
  • ****
  • 230
  • 0
  • Płeć: Kobieta
    • Selone.com
Odp: Błędy podczas aktualizacji - leżę!!!
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 25, 2009, 09:00:58 am »
Troszkę nie na temat, ale jeśli chodzi o home.pl, miałam dłuższy czas kilka "rzeczy" na home. Zaczęłam szukać lepszego rozwiązania, bo najnormalniej w świecie Home.pl nie wyrabia, jest za wolny. Znalazłam Kei.pl.
I co w tym lepszego? Otóż ceny za serwer za pierwszy rok są identyczne: 183 zł brutto, natomiast różnica jest w pojemności: home - 183 zł brutto - 1GB powierzchni (było do tej pory, teraz mają również 10), Kei.pl - 183 zł - 10 GB powierzchni.

Obecnie Kei jest za home jeśli chodzi o transfer roczny bo home bije go na głowę, ale nie jestem do końca przekonana, od dwóch lat korzystam z Kei, wcześniej miałam na home, potem równolegle home i kei, różnica jest taka, że jeszcze nigdy nie miałam żadnych problemów z Kei.pl, absolutnie nigdy, jakikolwiek system stawiałam, jeśli trzymałam się zasad instalacji, nigdy nie miałam problemów, z home - zdarzało się...

Inne parametry serwerów, poza tym teraz home oferuje transfer roczny 1500 GB, co tym bardziej mnie odstrasza. Jak dla mnie "skifo". Każdemu z czystym sumieniem polecam Kei.pl

*

Offline scorpi0

  • Nowy
  • *
  • 2
  • 0
Odp: Błędy podczas aktualizacji - leżę!!!
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 25, 2009, 09:01:59 am »
Wiola, powiedz proszę jak zaimportować te tabele, o których piszesz, przez drop i create (struktura jest taka sama?) czy grzebnąć w pytaniu i zamienić na insert into?

Czyżby promyczek nadziei?  :)

Pozdrawiam

*

Offline galganka

  • Uśmiechnij się, jutro możesz nie mieć zębów :P
  • Tubylec
  • ****
  • 230
  • 0
  • Płeć: Kobieta
    • Selone.com
Odp: Błędy podczas aktualizacji - leżę!!!
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 25, 2009, 09:38:19 am »
Więc tak:

Instaluję na serwerze najnowszą wersję Presty. Oczywiście wysyłam na serwer zdjęcia produktów dodatkowo w tych samych folderach, ale to chyba każdy wie. W bazie danych, którą chcę wyeksportować zaznaczam:

Dodaj DROP TABLE / VIEW / PROCEDURE / FUNCTION / EVENT
Dodaj IF NOT EXISTS
Dodaj wartości AUTO_INCREMENT
Użyj cudzysłowów z nazwami tabel i pól

oczywiście zapisz jako plik, wykonaj.., nie zapisuję pliku tylko otwieram go od razu w notepadzie, ale czasem warto zapisać, gdyby w tym czasie coś się sypnęło, kopiuję wszystko zaczynając od:

DROP TABLE aż na sam dół.

To co jest wyżej zupełnie nie jest potrzebne.
W nowej pustej bazie danych klikam na górnym menu SQL, otwiera się okno zapytania, wklejam wszystko, zatwierdzam i praktycznie nie zdarzają mi się problemy. Zdarzały się, gdy kopiowałam wszystko, włącznie z tym co jest nad DROP TABLE.

Następnie to co już pisałam w innym poście, koniecznie trzeba wygenerować nowy plik .htaccess.

To chyba tyle :-)

*

Offline addr

  • Nowy
  • *
  • 13
  • -1
Odp: Błędy podczas aktualizacji - leżę!!!
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 27, 2009, 10:54:43 pm »
droga galganko

a jak z logowaniem użytkowników/klientów/admina na nowej preście?  bardziej klientów bo admin u mnie chodzi ale klienci nie mogą sie zalogować

dzieki 

*

Offline galganka

  • Uśmiechnij się, jutro możesz nie mieć zębów :P
  • Tubylec
  • ****
  • 230
  • 0
  • Płeć: Kobieta
    • Selone.com
Odp: Błędy podczas aktualizacji - leżę!!!
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 20, 2009, 04:24:39 pm »
Przepraszam, że tak późno odpowiadam, pewnie problemu już nie ma, ale nie dochodzą do mnie maile z forum, że jest nowa odpowiedź w wątku, więc tylko przypadek sprawił, że jestem tutaj z powrotem.

Jeśli chodzi o logowanie klientów, nie mam żadnych problemów, moja presta chodzi przecudnie zawsze i na localhoście i na serwerze, pojawiające się czasem drobne problemy są wynikiem braku jakiegoś pliku, które są do naprawienia w tempie nie dłuższym niż dwie minuty, zatem nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie.