wdrożenia PrestaShop Powiększenie zdjęć moduł

Aktualizacja presty na sklepie z własnym layoutem

  • 11 Odpowiedzi
  • 8416 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline blazej

  • Użytkownik
  • **
  • 33
  • 0
  • PrestaShop: 1.4.x
  • Status: Właściciel
Aktualizacja presty na sklepie z własnym layoutem
« dnia: Luty 15, 2013, 09:59:17 am »
Przeglądałem niniejsze forum z wieloma cennymi informacjami, które niejednokrotnie mi pomogły z prestą, lecz od dłuższego czasu nurtuje mnie fakt, że w panelu sklepu widnieje info o nowej finalnej wersji 1.4.9.0. Czy aktualizacja na tę wersję przysporzy mi problemów? zgrałem pliki sklepu z ftp - co taka aktualizacja daje? odnawia moduły dostępne w panelu do instalacji? tłumaczenia polskie back office? czy nie warto jednak ryzykować i jej aktualizować, posiadam sklep z zaprojektowanym szablonem sklepu - na zasadzie wielkie slider, poza tym nagłówek i stopka nad i pod nim, bez bocznych boksów. Proszę o poradę.

*

Offline design4VIP

  • user
  • Mieszkaniec
  • *****
  • 3,866
  • 131
    • design4VIP z innej strony...
  • PrestaShop: PS
  • Status: Programista
Odp: Aktualizacja presty na sklepie z własnym layoutem
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 15, 2013, 10:57:45 am »
zalezy jaka masz wersje obecnie. jezeli chodzi o 1.4.9.0 (chociaz jezeli chodzi o najnowsze wersje to powinna pojawic sie informacja o 1.5.3.1) w odroznieniu od poprzedniczek ma duzo zmian. duzo zmieniono pod wzledem SEO oraz szubkosci dzialania, zmieniono m.in biblioteki jQuery, ktore daja o wiele wieksze mozliwosci jak i szybkosc dzialania. ja osobiscie jak najbardziej polecam ta wersje. jezeli masz obecnie wersje powyzej 1.4.4.1 to bez problemu ja zaktualizujesz (pod warunkiem, ze nie dokonywales zmian w core obecnego skleppu). jezeli miales przetlumaczony swoj lay, to pliki sa w katalogu translations skorki wiec przekopiuja sie razem z themem. jezeli chodzi o dzialanie to tez nie powinienes natrafic na wieksze problemy bo stroktura plikow nie zostala w tej wersji znaczaco zmieniona. co do modulow, to tutaj tez zaszly dosc spore zmiany w niektorych z nich, oczywiscie na lepsze. wieksza mozliwosc konfiguracji, mozliwosci itp.
design4VIP z innej strony...

*

Offline blazej

  • Użytkownik
  • **
  • 33
  • 0
  • PrestaShop: 1.4.x
  • Status: Właściciel
Odp: Aktualizacja presty na sklepie z własnym layoutem
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 15, 2013, 11:09:58 am »
Obecnie mam wersje 1.4.4.1 - ze zmian które dokonywałem na plikach na ftpie to zmiana jednego wyrazu w tłumaczeniu pl, dodanie linijki kodu do tpl admincustomers, tak by na koncie użytkownika mogły pojawiać się informacje o ilości kuponow rabatowych. Dodanie kodu śledzenia do pliku header.tpl i w global.css, tak by przesunąć button submit w formularzu zakupów bez rejestracji.
Dzieki za odpowiedz, moje pytanie narodziło sie po przewertowaniu wielu forow, w tym tego i opinii o kłopotach po aktualizacji?
Czyli robić z ta wersja? Dodam, że do sklepu napisany został indywidualny layout, ale czy przez to może sie cos pokrzaczyć, gdy wcześniej działał okej? Jak sie zabezpieczyć przed ewentualnymi problemami - skopiować z ftp wszystkie pliki?
Jak przebiega aktualziacja czym to polega -nadpisuje pliki, każdy z osobna, czy proces aktualizacji przebiega w panelu Presty?

*

Offline design4VIP

  • user
  • Mieszkaniec
  • *****
  • 3,866
  • 131
    • design4VIP z innej strony...
  • PrestaShop: PS
  • Status: Programista
Odp: Aktualizacja presty na sklepie z własnym layoutem
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 15, 2013, 11:22:43 am »
w sumie z tego co piszesz to juz sie pogubilem co bylo poprawiane w szablonie, bo niby pisany autorsko a z poprawkami.... a co bylo porpawiane w core. jezeli ktos tworzyl szablon mozliwe, ze zmenial tez pliki core (controlery albo classy) oraz pliki modulow.

aktualizacje mzoesz robic na wiele sposobow. tak z panelu przez modul uprade, lub wyrzucic wszystko i wgrac od podstaw czysta presta i swoj szablonik, nie zapominajac o bazie danych i katalogu ./img ./p ./c ./m itd.

co do przegrania plikow na HDD to jak najbardziej beckup jest porzadany, ale nie zapominaj tez o kopii bazy mySQL.

no ale jedna taka moja uwaga. z tego co piszesz i jak piszesz raczej nie polecalbym ci abys sam podejmowal sie takiego "ryzyka". najlepiej zlec to komus kto bedzie mial wieksza wiedze. oczywiscie nie chcialbym abys to odebral w sposob taki, ze cie lekcewaze, chce obrazic. nic podobnego, pprostu dzialajac na wlasna reke nie majac mniejszego czy wiekszego pojecia o ogolnej budowie i dzialaniu Presta mozesz sobie tylko zaszkodzic i stracic caly sklep. wiec moze lepiej dac te pare zloty i byc spokojnym.
design4VIP z innej strony...

*

Offline blazej

  • Użytkownik
  • **
  • 33
  • 0
  • PrestaShop: 1.4.x
  • Status: Właściciel
Odp: Aktualizacja presty na sklepie z własnym layoutem
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 15, 2013, 11:28:44 am »
Spoko, stąd pytam o stopień ryzyka aktualizacji presty - jest to dość złożona materia przyznam. A co do zmian to wyjasniam - najpierw powstał szablon na zamówienie do prestowego sklepu. Potem 'kosmetyczne' zmiany o których piszę, zostały dokonane przeze mnie i jakoś po wielu mękach się udało osiągnąć małe poprawki pod kątem wyświetlania, nie zaś zmian stricte programistycznych, zmiany działania modułu. Czy jednak na prescie 1.4.4.1 da sie funkcjonować i wdrażać drobne zmiany (miałem jeszcze kilka postów na tym forum) i jeśli aktualizacja nie jest krytyczną to może lepiej nie spsuć niczego?

*

Offline design4VIP

  • user
  • Mieszkaniec
  • *****
  • 3,866
  • 131
    • design4VIP z innej strony...
  • PrestaShop: PS
  • Status: Programista
Odp: Aktualizacja presty na sklepie z własnym layoutem
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 15, 2013, 01:00:43 pm »
jak czytales po forum to widzisz, ze w wielu wypadkach taka aktualizacja konczyla sie fiaskiem. wiec jezeli jestes zadowolony ze sklepu, jego dzialania itp to lepiej nie zaprzataj sobie tymczasem glowy. poczekaj na stabilniejsza wersje 1.5 i wtedy podejdz spowrotem do tematu.
design4VIP z innej strony...

*

Offline blazej

  • Użytkownik
  • **
  • 33
  • 0
  • PrestaShop: 1.4.x
  • Status: Właściciel
Odp: Aktualizacja presty na sklepie z własnym layoutem
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 15, 2013, 01:10:47 pm »
Ok ,wielkie dzięki! :D

*

Podemski

  • Gość
Odp: Aktualizacja presty na sklepie z własnym layoutem
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 20, 2013, 07:54:32 pm »
Nie zgodzę się.

Nie ma sensu czekać na "stabilniejszą" wersję 1.5

Obecna wersja jest jak najbardziej zalecana do użytku, a świetny mechanizm 1-click upgrade powinien przekonać Ciebie w 100% do tego by przesiąść się na nową wersję.

Proponuję: specyfikacja tego co zostało zmienione w Twojej wersji 1.4 w silniku, wdrożenie nowych zmian na wersji 1.5 o ile są wymagane używając do tego rozszerzalności systemu /override/, a szablon wdrożyć od podstaw raz jeszcze.

W następnych wersjach na pewno nie będzie dużych zmian w samym szablonie więc masz spokojny żywot sklepu przez dłuższy czas aktualizując go jednym kliknięciem!

*

Offline blazej

  • Użytkownik
  • **
  • 33
  • 0
  • PrestaShop: 1.4.x
  • Status: Właściciel
Odp: Aktualizacja presty na sklepie z własnym layoutem
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 21, 2013, 08:16:36 am »
A jak zabezpieczyć się na wypadek? zrobić backup bazy i kopie plikow na ftp? czy tylko folderu themes?

*

Offline west

  • Administrator
  • Mieszkaniec
  • *****
  • 5,285
  • 106
  • Płeć: Mężczyzna
  • Europasaz.pl
    • PrestaShop, Wordpress, SMF, Woocomerce
  • PrestaShop: 1.7
  • Status: Programista
Odp: Aktualizacja presty na sklepie z własnym layoutem
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 22, 2013, 04:56:26 pm »
od niedawna jest piękna funkcja nazywa się override w prestashop. Jeśli masz sklep i chcesz go aktualizować to warto przeskoczyć do najnowszej wersji. Następnie warto sprawdzić czy i jakie moduły były zmieniane. Jeśli chodzi o zabezpieczenie się na wypadek to kopia bazy danych i wszystkich plików. W końcu nie wiesz jakie pliki były modyfikowane
MODUŁY | https://europasaz.pl |  SKLEPY INTERNETOWE | WSPARCIE TECHNICZNE | HOSTING | https://europasaz.pl 

*

Offline blazej

  • Użytkownik
  • **
  • 33
  • 0
  • PrestaShop: 1.4.x
  • Status: Właściciel
Odp: Aktualizacja presty na sklepie z własnym layoutem
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 25, 2013, 08:52:42 am »
a gdzie szukac override?

*

Offline west

  • Administrator
  • Mieszkaniec
  • *****
  • 5,285
  • 106
  • Płeć: Mężczyzna
  • Europasaz.pl
    • PrestaShop, Wordpress, SMF, Woocomerce
  • PrestaShop: 1.7
  • Status: Programista
Odp: Aktualizacja presty na sklepie z własnym layoutem
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 26, 2013, 03:55:53 pm »
Musisz poczytać w dokumentacji prestashop. Jest tam opisane co to znaczy i jak się tworzy tematy do prestashop, aby nie było problemów
MODUŁY | https://europasaz.pl |  SKLEPY INTERNETOWE | WSPARCIE TECHNICZNE | HOSTING | https://europasaz.pl