wdrożenia PrestaShop Powiększenie zdjęć moduł

Wyszukiwanie po końcówce wyrazu w opisie

  • 13 Odpowiedzi
  • 6315 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline bielik007

  • Użytkownik
  • **
  • 22
  • 0
Wyszukiwanie po końcówce wyrazu w opisie
« dnia: Październik 03, 2013, 09:58:58 pm »
Czy ktoś zna sposób na modyfikację PrestaShop tak, aby podczas wyszukiwania produktu po opisie brało pod uwagę końcówkę wyrazu? Np. jeśli mamy w opisie numer 00239422039 to aby wyszukiwało produkt po wpisaniu np 22039, a nie jak to jest w standardzie 002394 lub całości tego numeru.
www.natidesign.pl | strony internetowe, sklepy on-line

*

Offline design4VIP

  • user
  • Mieszkaniec
  • *****
  • 3,866
  • 131
    • design4VIP z innej strony...
  • PrestaShop: PS
  • Status: Programista
Odp: Wyszukiwanie po końcówce wyrazu w opisie
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 04, 2013, 09:15:43 am »
ale w standardzie masz wyszukiwanie po kazdym elemencie wyrrazu, czy to poczatek, czy srodek, czy koniec... standardowo ustawione masz na min 3 litery od ktorych zaczyna sie wyszukiwanie.

masz cos nei tak z wyszukiwarka ale wrzuc sobie wyszukiwanie Ajax, inna rzecz to kolejnosc priorytetow wyszukiwania. wrzuc sobie opis jako '1'
design4VIP z innej strony...

*

Offline bielik007

  • Użytkownik
  • **
  • 22
  • 0
Odp: Wyszukiwanie po końcówce wyrazu w opisie
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 04, 2013, 06:50:10 pm »
niestety podane propozycje nie przynoszą żadnego rezultatu, wartość "1" raczej jest najsłabsza i aby opis był jak najbardziej brany pod uwagę w pierwszej kolejności należy ustawić "10". Gdzieś na forum był opis zmiany kodu  aby działało to jak należy, przy czym sprawdzało się to tylko dla wersji do 1.5.2 z tego co pamiętam.  W dalszym ciągu problem jest nie rozwiązany..
www.natidesign.pl | strony internetowe, sklepy on-line

*

Offline design4VIP

  • user
  • Mieszkaniec
  • *****
  • 3,866
  • 131
    • design4VIP z innej strony...
  • PrestaShop: PS
  • Status: Programista
Odp: Wyszukiwanie po końcówce wyrazu w opisie
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 04, 2013, 09:46:27 pm »
fakt, 10.. pospiech... no ale wiadomo, ze chodzilo o wagi, reszta juz jest opisana w panelu wyraznie ;)

co do szukania slowa od konca... uwierz mi, czytajac twojego posta sprawdzalem na jednym z priojektow, wlsnie w robocie i dzialalo. szukajac 'demonterka' wpisalem 'demo' bylo, wpisalem 'erka' bylo i nawet instant ladnie zaznaczal co trzeba. jednak wladsie skonczylem prace nad dodaniem zdjec do lsity rozwijanej i juz nie dziala... zasadniczo byla to tylko rozbudowa search-instatnt.tpl oraz classa Search. mysle, ze tutaj trzeba by szukac rozwiazania. tyko w tych plikach cokolwiek zmienialem. dzisiaj juz nie mam sil na kombinacje, weekend dosc zajety, ale postaram sie z poczatkiem tygodnia powrocic pliki sprzed rozbudowy instant i jeszcze raz sprawdze... bo jestem bardziej niz pewien, ze dzialalo... (ver 1.5.5)
design4VIP z innej strony...

*

Offline And63

  • Stały użytkownik
  • ***
  • 89
  • 3
Odp: Wyszukiwanie po końcówce wyrazu w opisie
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 04, 2013, 11:45:25 pm »
znajdź w /classes/search.php kod:
? ' \''.pSQL(Tools::substr($word, 1, PS_SEARCH_MAX_WORD_LENGTH)).'%\''
                  : '\''.pSQL(Tools::substr($word, 0, PS_SEARCH_MAX_WORD_LENGTH)).'%\''


i zamień go na:
? ' \'%'.pSQL(Tools::substr($word, 1, PS_SEARCH_MAX_WORD_LENGTH)).'%\''
                  : '\'%'.pSQL(Tools::substr($word, 0, PS_SEARCH_MAX_WORD_LENGTH)).'%\''


Od teraz wyszukiwarka będzie szukać nie tylko na końcu, ale również w środku opisu, symbolu itp...

Zastosowałem ten sposób na stronie która aktualnie jest we wczesnej wersji "alfa" http://www.fortec.pro-linuxpl.com/fortec/ wpisz sobie dowolny ciąg 3 liter z symbolu, nazwy, opisu itp...

« Ostatnia zmiana: Październik 05, 2013, 12:26:40 am wysłana przez And63 »

*

Offline bielik007

  • Użytkownik
  • **
  • 22
  • 0
Odp: Wyszukiwanie po końcówce wyrazu w opisie
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 05, 2013, 09:48:06 pm »
rewelacja! rozwiązanie podane przez And63 działa prawidłowo, wyszukuje wszystko tak jak powinno. Widziałem już gdzieś podobne rozwiązanie jednak wcześniej nie chciało jakoś działać, a poza tym ktoś opisywał że takie właśnie rozwiązanie problemu dość mocno obciąża bazę danych.. czy faktycznie tak jest?
www.natidesign.pl | strony internetowe, sklepy on-line

*

Offline And63

  • Stały użytkownik
  • ***
  • 89
  • 3
Odp: Wyszukiwanie po końcówce wyrazu w opisie
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 05, 2013, 09:59:45 pm »
Prawdą jest, że serwer jest mocniej obciążony bo wyszukiwarka szuka wszędzie, a nie tylko od początku wyrażenia.
W sklepie, którym się opiekuję mam ok. 3000 produktów z rozległymi opisami i ok 250 kategorii i nie mam uwag co do szybkości wyszukiwania, nie mam też żadnych ostrzeżeń ze strony hostingodawcy

*

Offline design4VIP

  • user
  • Mieszkaniec
  • *****
  • 3,866
  • 131
    • design4VIP z innej strony...
  • PrestaShop: PS
  • Status: Programista
Odp: Wyszukiwanie po końcówce wyrazu w opisie
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 08, 2013, 07:35:17 pm »
a tak teraz dopeiro zauwazlem, jak mialem cos szukac w panelu. stad pisalem, ze presta ma to w standardzie, bo raczej czesciej korzystam z wyszukiwarki w panelu niz w sklepie :D

no ale tez teraz zrobilo mi sie pytanie, bo tak jak pisze And63, owszem, moze i bedzie obciazac serwer, ale w takim razie dlaczego nie obciaza po stronei panelu? tutaj tezma co przeszukiwac, nei dosc, ze produkty to jeszcze klientow itd... i raczej nie widac za bardzo zeby cos tam sie wieszalo ;)

czy ktos skupial sie nad silnikami jednej i drugiej wyszukwairki?
design4VIP z innej strony...

*

Offline And63

  • Stały użytkownik
  • ***
  • 89
  • 3
Odp: Wyszukiwanie po końcówce wyrazu w opisie
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 08, 2013, 08:01:52 pm »
Moim zdaniem nie ma znaczenia czy szukamy w PA czy na stronie - obciążenie serwera jest jednakowe, jest tylko jedna tabela w bazie danych i to w niej są przeszukiwane rekordy , sprawa jest tego typu, że w Panelu admina szuka się rzadziej... - stąd opinia, że wyszukiwarka sklepu  bardziej obciąża serwer . To jest tylko taka moja teoria.

*

Offline design4VIP

  • user
  • Mieszkaniec
  • *****
  • 3,866
  • 131
    • design4VIP z innej strony...
  • PrestaShop: PS
  • Status: Programista
Odp: Wyszukiwanie po końcówce wyrazu w opisie
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 09, 2013, 07:06:31 pm »
ja tam czesciej wyszukuje w panelu :D no ale fakt, ogolnie sklep czesciej dziala po stronie frontowej.

jednak przegladalem konstukcje po stronie panelu i front to za bardzo duze roznice. to juz widac z ogolnych porownan. calkiem inny silnik i sposob pobierania danych z tabel. bede mial wiecej czasu to postaram  sie to bardzije postudiowac, moze oplacalne bylo by postawienie modulu na silniku wszyszukiwarki PA.

jakeis pomysly jak zbadac szybkosc dzialania i obciazenia serwera jednej i drugiej?
design4VIP z innej strony...

*

Offline west

  • Administrator
  • Mieszkaniec
  • *****
  • 5,285
  • 106
  • Płeć: Mężczyzna
  • Europasaz.pl
    • PrestaShop, Wordpress, SMF, Woocomerce
  • PrestaShop: 1.7
  • Status: Programista
Odp: Wyszukiwanie po końcówce wyrazu w opisie
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 09, 2013, 07:38:02 pm »
skorzystaj z debugera chrome i z logów serwera będziesz miał komplet informacji
MODUŁY | https://europasaz.pl |  SKLEPY INTERNETOWE | WSPARCIE TECHNICZNE | HOSTING | https://europasaz.pl 

*

Offline design4VIP

  • user
  • Mieszkaniec
  • *****
  • 3,866
  • 131
    • design4VIP z innej strony...
  • PrestaShop: PS
  • Status: Programista
Odp: Wyszukiwanie po końcówce wyrazu w opisie
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 09, 2013, 07:55:42 pm »
logi serwera to raz, ale te debugi czy to chrome czy FF pokazuja czesto co chca z kazdym odswierzeniem strony. raczej tutaj zeby dokladnie to sprawdzic trzeba by ciezszej altylerii ;) no nic, narazie i tak nie mam czasu, ale z czasem na pewno sie temu przygladne szerzej, bo mnie troche wciagnal temat i na pewno podziele sie wynikami na forum. tez postaram sie zbadac dosadniej rozwiazanie @And63, bo nie wydaje mi sie zeby mialo az tak bardzo obciazyc serwer. wysweitlanie zamiast 1sek bedzie 2sek, mysle, ze zyl sobie nikt nie bedzie podcinac ;) sprawdze ten system jak klient skonczy towarowac jeden ze sklepow, docelowo ok 3tys produktow. tu juz roznica powinna byc zauwazalna.
design4VIP z innej strony...

*

Offline west

  • Administrator
  • Mieszkaniec
  • *****
  • 5,285
  • 106
  • Płeć: Mężczyzna
  • Europasaz.pl
    • PrestaShop, Wordpress, SMF, Woocomerce
  • PrestaShop: 1.7
  • Status: Programista
Odp: Wyszukiwanie po końcówce wyrazu w opisie
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 09, 2013, 08:31:49 pm »
no ba jesli sklep jest dobrze skonfigurowany masz np habibifashion.pl razem na multishopie 12 tys produktów...
nanastępnym projekcie spizarnialiteracka.pl około 5 tyś produktów
wyszukiwarki działaja dobrze
konkluzja
1. zbadanie odpowiedzi na zapytanie - debuger
2. logi serwera - zajętośc pamięci dla procesu
MODUŁY | https://europasaz.pl |  SKLEPY INTERNETOWE | WSPARCIE TECHNICZNE | HOSTING | https://europasaz.pl 

*

Offline design4VIP

  • user
  • Mieszkaniec
  • *****
  • 3,866
  • 131
    • design4VIP z innej strony...
  • PrestaShop: PS
  • Status: Programista
Odp: Wyszukiwanie po końcówce wyrazu w opisie
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 10, 2013, 12:47:25 pm »
no ba jesli sklep jest dobrze skonfigurowany masz np habibifashion.pl razem na multishopie 12 tys produktów...
nanastępnym projekcie spizarnialiteracka.pl około 5 tyś produktów
wyszukiwarki działaja dobrze
konkluzja
1. zbadanie odpowiedzi na zapytanie - debuger
2. logi serwera - zajętośc pamięci dla procesu
patrzac na habibi to tutaj osczednosci ;) widze, ze ani ajax nie jest wlaczony ani nie ma wyszukiwania bo dowolnym fragmencie tekstu. wiec raczej za bardzo niema na czym testowac ;) to tak na marginiesie i bez zadnego sarkazmu, zeby znowu nie bylo....

debugger owszem fajne narzedzie ale malo dokladne, nieraz roznice miedzy jednym a drugim odswierzeniem strony to nawet 50% wiec nie jest to narzedzie za dokladne.

jak psialem, jak sie odrobie postaram sie wykombinowac jak to obadac dokladnie (poza logami serwera, bo tutaj mozna zakladac wieksza dokladnosc) i potestowac. moze w przyszlym tygodniu bede juz mial poligon z 3tys produktow ;)
design4VIP z innej strony...