wdrożenia PrestaShop Powiększenie zdjęć moduł

Pare pytań o moduły.

  • 10 Odpowiedzi
  • 5585 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline fazi

  • Nowy
  • *
  • 4
  • 0
  • PrestaShop: 1.6
  • Status: forum
Pare pytań o moduły.
« dnia: Kwiecień 28, 2014, 10:10:43 pm »
Witam

dopiero co przygotowywuję swój sklep i mam trochę problem ze zrozumieniem sposobu funkcjonowania wyświetlania modułów.

Tzn. mam prestę 1.6 z zainstalowanym wykupionym szablonem który do listy modułów występujących w samej preście swoje dodatkowe moduły.

Teraz parę pytań:

1. Modułów jest ich bardzo dużo i tak naprawdę nie wiem które są potrzebne a które nie - czy jedyną metodą na sprawdzanie tego jest odpinanie ich z danego hooka (nie wiem jak to się określa) i sprawdzanie czy coś się zmieniło czy nie ?

2. Skąd system wie gdzie wyświetlić dany moduł tzn. mam np. jeden moduł "Homepage advert" który wyświetla reklamy.
W Moduły->Moduły jest możliwość skonfigurowania go natomiast nie ma możliwości przypisania go do określonego hooka - zakładam że to przypisuję się w Moduły -> Pozycje i ok tylko że w Moduły ->Pozycje "Homepage adverts" jest przypisany do displayHeader i displayHome czy to nie oznacza że powinien się wyświetlić zarówno w naglówku jak i na samej stronie głównej ??

3. Mam na stronie głównej pływające okienka - jedno rozwijające się z akceptacją plików cookie drugie z zapisaniem się do newslettera - do jakich hooków są takie rzeczy przypinane do displayHome ?

To na razie tyle pytań

dzięki

*

Offline endriu107

  • user
  • Mieszkaniec
  • *****
  • 1,197
  • 51
  • PrestaShop: PS
  • Status: forum
Odp: Pare pytań o moduły.
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 29, 2014, 05:18:46 pm »
1. Najlepiej nie odpinać modułów tylko je wyłączać i sprawdzać.
2. Nie wszystkie hooki to "fizyczne" miejsce na stronie sklepu, hook displayHeader to coś jakby <head> w html. Jeśli chodzi o podwójne wyświetlanie jednego modułu to jest to mozliwe np. gdy będzie w displayLeftColum i  dispalyrightColumn jednocześnie.
3. To pytanie może mieć kilka odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od modułu, może się wyświetlać zarówno w dispalytop, jak i w footerze czy na środku strony będąc przypisanym do displayHeader.

*

Offline design4VIP

  • user
  • Mieszkaniec
  • *****
  • 3,866
  • 131
    • design4VIP z innej strony...
  • PrestaShop: PS
  • Status: Programista
Odp: Pare pytań o moduły.
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 29, 2014, 06:41:14 pm »
1. Najlepiej nie odpinać modułów tylko je wyłączać i sprawdzać.
2. Nie wszystkie hooki to "fizyczne" miejsce na stronie sklepu, hook displayHeader to coś jakby <head> w html. Jeśli chodzi o podwójne wyświetlanie jednego modułu to jest to mozliwe np. gdy będzie w displayLeftColum i  dispalyrightColumn jednocześnie.
3. To pytanie może mieć kilka odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od modułu, może się wyświetlać zarówno w dispalytop, jak i w footerze czy na środku strony będąc przypisanym do displayHeader.

co ma piernik do wiatrka? sam myslisz sie "w zeznaniach" i sam sobie przeczysz. jezeli w 2 pytaniu opisujesz, ze Header to <head> to znaczy, ze hookHeader to <head> i nie jest on jako tako wyswieltany, sluzy raczej konfiguracyjnie. zazwyczaj w tego hook trafiaja uzywane przez modul pliki .css i .js a nie ujete w glownym silniku i tyle. nic nie ma to do wyswietlenia w stopce czy gdziekolwiek. owszem, nieraz trafiaja sie skypty, ktore mogly by tutaj trafic i costam wyswietlajace. np. czestym jest boczny slider facebook, jednak porpawne umiejscowienie to hookFooter i raczej tutaj nalezalo by skryptu uzywac tutaj.
ale do sedna, skoryguje i rozbudije troche wypowiedz przedmowcy. mianowicie, skad modul wie gdzie ma sie znalesc... to sa wlasnie hooki. sa one rozsypane po calym silniku, templatce. jedne maja za zadanie costam wysweitlic (najczesciej techniczna nazwa zawiera 'display', ale to nie regula, czesto tez to jest pomijane. czesc (raczej wiekszosc) to hooki konfiguracyjne, zawieraja skierowane dane zmienne, przeliczniki itp. raczej sprawa skryptowa. za co odpowiada ktory raczej ot tak nie znajdziesz, to juz kwestia doswiadczenia i logicznego rozgryzania nazw danych hook. inaczej sie nie da. moze sa gdzies jakies opisy poszczegolnych, ale to szczatkowe informacje zawierajace mala czesc zawartych w silniku hookow.
po teorii do praktyki, skad modul wie... ma to zapisane w swoim kontlorerze (plik .php o takij samej nazwie jak katalog modulu - 99% modulow) i funkcja install() - tutaj zapisane sa hooki, do ktorych odgornie przypisywany i instalowany jest modul. dalej idac po tym samym pliku co ma modul wykonac w danym hook przypisane jest w poszczegolnych funcjach np. function hookHeader() {} ta odnosi sie scisle do hoohla headera, jak wspomnialem wczensije, uzywanego zazwyczaj do konfiguracji modulu i implementacji dodatkowych plikow w <head>, raczej nie powinien zawierac nic do wyswietlania.

chcac przeniesc modul w inne miejsce niz wpisane odgornie musisz:
1. w funkcji install() dodac dany hook (zarejestrowac go)
2. stworzyc osobna funkcje danego hook i przypisac mu wykonanie (lub pobranie wykonania z innego, juz przypisanego hook. najczesciej uzywane do wrzucania modulu naprzemiennie w lewa lub prawa kolumne np:
public function hookLeftColumn($params)
{
return $this->hookRightColumn($params);
}[code]

i z takiej przedniej teorii to w sumie tyle, reszta to juz praktyka i doswiadczenie. na "czuja" nei da sie tego wytlumaczyc mardziej prosto - prostacko ;/ ja nie potrafie. 
design4VIP z innej strony...

*

Offline endriu107

  • user
  • Mieszkaniec
  • *****
  • 1,197
  • 51
  • PrestaShop: PS
  • Status: forum
Odp: Pare pytań o moduły.
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 29, 2014, 08:43:27 pm »
Kolego @deejay przeczytaj dokładnie co napisałem, czasami dużo piszesz niepotrzebnie, szkoda palców i klawiatury :) ... a przecież nie napisałem że to jest head tylko "tak jakby" i w rozumieniu podziałów hooków chyba mam racje.

*

Offline design4VIP

  • user
  • Mieszkaniec
  • *****
  • 3,866
  • 131
    • design4VIP z innej strony...
  • PrestaShop: PS
  • Status: Programista
Odp: Pare pytań o moduły.
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 29, 2014, 09:13:37 pm »
Kolego @deejay przeczytaj dokładnie co napisałem, czasami dużo piszesz niepotrzebnie, szkoda palców i klawiatury :) ... a przecież nie napisałem że to jest head tylko "tak jakby" i w rozumieniu podziałów hooków chyba mam racje.
"takjakby", oczywiscie... ale uzywa sie go, a przynajmniej porapwnie powinno, tylko konfiguracyjnie wiec scisle a nie "tak jakby" jako <head>

a czy sie rozpisalem, no mysle, ze blizej przekazalem informacje co i jak sie i z czym sie uzywa, przede wszytkim patrzac na dzial "dla poczatkujacych"

Ps. a o moje plce sie nie martw, maja sie jak najbardizej dobrze. a klawiatura... rzecz nabyta. mzoe kolega by sie sam wypowiedzial z ktorej wypowiedzi wyciagnal wiecej wiedzy....
design4VIP z innej strony...

*

Offline fazi

  • Nowy
  • *
  • 4
  • 0
  • PrestaShop: 1.6
  • Status: forum
Odp: Pare pytań o moduły.
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 03, 2014, 12:55:24 am »
to w końcu displayHeader jest widoczny czy nie widoczny ? :) bo już się zgubiłem

jeśli nie jest to w którym hooku szukać modułów wyświetlania loga, formatki szukaj, menu itp. czyli to co jest klasycznie w headerze strony ?

a podpowie mi ktoś jeszcze coś na moje 3 pytanie?


*

Offline design4VIP

  • user
  • Mieszkaniec
  • *****
  • 3,866
  • 131
    • design4VIP z innej strony...
  • PrestaShop: PS
  • Status: Programista
Odp: Pare pytań o moduły.
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 03, 2014, 09:48:40 am »
jak pisalem wczesniej, hook header plasuje sie w sekcji <head> strony, wiec tutaj trafiaja raczej tylko linki do plikow stylu, skryptow itp. raczej nie powinno sie wrzucac tutaj nic co mialo by tam cos wyswietlac... ewentualnie wspomniane skrypty takie jak slider FB czy jakies okna modalne wymagajace upasowania w sekcjach <head> inne powinny ladowac raczej w hook footer.

hook home odpowada za rzeczy uplasowane tylko i wylaczenie na stornie glowej w <div> srodkowej kolumny - "center_column", nie wliczajac logo, szukajki, wuboru waluty/jezyka, menu... ogolnie elementow wystepujacych na na wszystkich stronach. te, jak to nazwales w headerze strony (no tutaj header nie jest jako tako headerem, ale o tym za chwile) laduja w hook top i ten jest wyswietlany na kazdej stronie, podstronie, <div> - "header". tutaj tez wspomne jesZcze o logo... to jest akurat poza wszlekimi hook, to jest uplasowane na stale w pliku przed hoohkiem top. (plik header.tpl).

jaka jest roznica miedzy <headerem> a hookHeader. no tak jak pisalem, hook header uplasowany jest w sekcji storny <head> czy odpowiada tylko, raczej, za ustawienia strony odnosnie wyswietlania - podstawa tworzenia plikow HTML, a sam <header> to top strony, potocznie nazywany headerem, ktorym nota bene do konca nie jest. to jest, i tak powinien byc prawnie nazywany, top strony i do niego odnosi sie hook top i tutaj powinny ladowac wszelkie moduly odpowiadajace za wyswietlanie czegokolwiek w tej sekcji.

oczywiscie cala powyzsza rozpiska tyczy sie przede wszystkim standardowego szablonu presta. wiele szablonow ma niektore z tych hook poprzestawiane, poprzenososzne, wykorzystywane calkiem inaczej niz standard... nie da sie do konca wszystkiego zgeneralizowac. kazdy tworca ma swoja wizje ;)


tu rozpiska wiekszosci potrzebnych hook: http://doc.prestashop.com/display/PS15/Hooks+in+PrestaShop+1.5

rozrysowanie hook na stronie glownej: http://www.webhostinghub.com/help/images/stories/prestashop/layout/presta-home-page-layout.png

rozrysowanie hook na stronie produktu: http://mypresta.eu/content/uploads/2013/12/product-page-content-blocks-prestashop-module.png
design4VIP z innej strony...

*

Offline endriu107

  • user
  • Mieszkaniec
  • *****
  • 1,197
  • 51
  • PrestaShop: PS
  • Status: forum
Odp: Pare pytań o moduły.
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 03, 2014, 10:56:01 am »

a podpowie mi ktoś jeszcze coś na moje 3 pytanie?



To sprawdzisz w Moduły > Pozycje, tam masz listę hooków i przypisanych modułów, jeśli jakiegoś modułu nie ma to zapewne jest na sztywno ustawiony w kodzie presty, jest to częsta praktyka stosowana podczas dodawania różnego rodzaju bocznych sliderów.

*

Offline design4VIP

  • user
  • Mieszkaniec
  • *****
  • 3,866
  • 131
    • design4VIP z innej strony...
  • PrestaShop: PS
  • Status: Programista
Odp: Pare pytań o moduły.
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 03, 2014, 11:44:51 am »
jest to częsta praktyka stosowana podczas dodawania różnego rodzaju bocznych sliderów.
dodam, ze bledna praktyka, wszystko co sie dodaje powinno byc modulem przypisanym do jakiegos hook, dlatego jest ich tyle ile jest aby mozna bylo dowolnie cokolwiek wrzucic.

co do pytania 3 to odpowiedz masz w moim poprzednim watku w pierwszym akapicie: jezeli jest to sam skrypt wymagajacym instalacji w <head> to ladujesz go hoohk header, a jezlei nie ma takij potrzeby to w hook footer lub jezeli ma to byc tylko i wylacnie modal window wyrzucany na glownej stronie to w hook home
design4VIP z innej strony...

*

Offline fazi

  • Nowy
  • *
  • 4
  • 0
  • PrestaShop: 1.6
  • Status: forum
Odp: Pare pytań o moduły.
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 04, 2014, 02:40:50 pm »
dzieki bardzo (szczególnie deejaj3) to sporo rozjaśnia choć do pełnej jasności droga jeszcze daleka :)

*

Offline design4VIP

  • user
  • Mieszkaniec
  • *****
  • 3,866
  • 131
    • design4VIP z innej strony...
  • PrestaShop: PS
  • Status: Programista
Odp: Pare pytań o moduły.
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 05, 2014, 09:10:58 am »
pełnej jasności droga jeszcze daleka :)
doswiadcznie i tylko doswiadczenie, czyli... przerobisz 5-10 modulow pod siebie i bedziesz juz smigal ;) ale wiem wiem... fajnie sie mowi, "przerobisz" :D, zdaje sobie sprawe, ze to nie jest ot tak, bo sam jestem samoukiem i jeszcze 1,5-2 lata temu mialem takie same pytania jak ty, wiec wcale nie tak dawno ;) ale jaka jest najprostsza droga nauki? isc czyimis sladami, czyli korzystac z tego co ktos juz napisal i analizowac jego kroki.

tworzac, przerabiajac, udoskonalajac moduly pod siebie szukaj podobnych rozwiazan w innych modulach i staraj sie wyluskac "jak to dziala" a dalej metoda prob i bledow. 2-3 razy bedziesz "podgladal innych" a za 3 juz napiszesz co potrzebujesz sam. inaczej, a przynajmniej szybciej sie chyba nie da ;) to nauka przez praktyke a nie bezsensowne czytanie bez zrozumienia setek storn publikacji ;)
design4VIP z innej strony...