wdrożenia PrestaShop Powiększenie zdjęć moduł

Kolejność i układ bloków na stronie głównej

  • 4 Odpowiedzi
  • 5340 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline vascco

  • Nowy
  • *
  • 4
  • 0
  • prestashop
  • PrestaShop: 1.6
  • Status: forum
Kolejność i układ bloków na stronie głównej
« dnia: Październik 26, 2014, 03:41:42 pm »
Gdzie można zmienić strukturę i kolejność bloków w szablonie default bootstrap?
Przykładowo wyciągnąć jeden blok ze środka innego, przenieść go niżej lub wyżej i zmienić szerokość na inną itp.

Znalazłem plik layout.tpl ale widzę tam nagłówek stopkę i "{if !empty($template)}{$template}{/if}" czyli szablon wczytywany przez funkcję domyślam się...

Jestem nowy w Presta Shop. Proszę o pomoc.
Chodzi mi o proste wytłumaczenie (uproszczenie) jak to działa jeśli chodzi o szablony i bloki. Wiem, że trzeba się pobawić plikami tpl i css i że to zależy od sytuacji. Chodzi mi o uniwersalne i krótkie przedstawienie sposobu działania i metodologii działania w przypadkach modyfikacji szablonów.

Ostatnio miałem kłopot z blokiem "Cms info" gdy po uaktywnieniu lewej kolumny i zawarciu w niej listy kategorii próbowałem zmienić szerokość tego bloku (cms info) na całą szerokość strony wyświetlanego pod blokiem lewej kolumny blokiem zawierającym treści stron. Firebug nie dawał rady wyświetlić tego w żaden sensowny sposób zgodny ze standardami. Domyśliłem się, że muszę zedytować kolejność DIVów w którymś z plików *.tpl bo jeden blok zawarty w drugim ogranicza mu pole manewru i upraszczając ale nie potrafiłem zlokalizować gdzie dany kod się znajduje.

Przy okazji czy jest jakiś sprawdzony sposób / narzędzie do lokalizowania danego kodu ze źródła strony / firebug'a w pliku na serwerze? (np. po zalogowaniu przez ftp)

Przepraszam za chaotyczny styl pisania ale wynika on zwyczajnie z tego że jestem początkujący w temacie PS.

*

Offline endriu107

  • user
  • Mieszkaniec
  • *****
  • 1,197
  • 51
  • PrestaShop: PS
  • Status: forum
Odp: Kolejność i układ bloków na stronie głównej
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 26, 2014, 04:17:16 pm »
To widać ze jesteś początkujący, generalnie twoje pytania są typowe dla osoby która dopiero zaczyna przygodę z presta i porównuje ją do html-a czy nawet WP jednak presta to lekko inny twór, większość problemów rozwiążesz z poziomu panela admina z którym powinieneś się na wstępie mocno zapoznać. Następnie dobrze jest się zapoznać z budową presty i przede wszystkim z budową szablonu. Na koniec sugeruje się zapoznać z wyszukiwarką na forum ponieważ na te pytania już jest odpowiedź, jednak przybliżę ci je trochę. Kolejność bloków na stronie w większości ustawia się w zakładce modułu > pozycje, ponieważ większość bloków to moduły, a pliki tpl stanowią przede wszystkim ogólny układ i strukturę szablonu zawierając w sobie odpowiednie hooki. Do większości edycji wystarczy firebug aby zlokalizować pliki.

*

Offline vascco

  • Nowy
  • *
  • 4
  • 0
  • prestashop
  • PrestaShop: 1.6
  • Status: forum
Odp: Kolejność i układ bloków na stronie głównej
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 26, 2014, 06:46:35 pm »
dziękuję za info Endriu

mam świadomość tego że to nie HTML ani Wordpress

trochę czytałem o Preście na angielskim forum że to pliki tpl oparte na smarty, że oddziela to kod od reszty itd.

z panelem admina zdążyłem się już zapoznać

co do budowy Presty i budowy szablonu to może jakiś interesujący link gdzie sprawa jest maksymalnie uproszczona? może być po angielsku - będę wdzięczny [ ...i tak wiem, że istnieją wyszukiwarki ;)  ]

a co do wyszukiwarki na forum to jak najbardziej popieram zasadę żeby poszukać zanim się napisze  z tym że trzeba spędzić sporo czasu żeby dokopać się do czegokolwiek jeśli nie wie się czego się dokładnie szuka bo jest się początkującym w temacie - może jakieś wskazówki jak szukać wydajniej?

co do manipulacji modułami w: moduły > pozycje to znam temat z grubsza już ale czasami np. otrzymuję komunikat, że danego modułu nie mogę przemieścić do danego zaczepienia lub po przemieszczeniu layout zostaje w strzępach - czy można gdzieś wpływać (np. przez modyfikację, któregoś z plików .tpl) na to co można gdzie przemieścić i jakie parametry ma dane miejsce zaczepienia takie jak szerokość wysokość itd?

co to takiego hooki i jak one się mają do struktury szablonu? domyślam się że dany hook wyświetla dany blok i umieszczony jest w głównym pliku szablonu czy tak? gdzie mogę te hooki znaleźć?  a może są one wszędzie w plikach bloków a bloki względem siebie układa coś innego?

w jaki sposób firebug pozwala zlokalizować kod w którym znajduje się pliku? (mam na myśli kod html/php - nie kod css - bo to wiem jak)

*

Offline endriu107

  • user
  • Mieszkaniec
  • *****
  • 1,197
  • 51
  • PrestaShop: PS
  • Status: forum
Odp: Kolejność i układ bloków na stronie głównej
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 26, 2014, 08:31:14 pm »
Kodu php czy html to ci w zasadzie firebug nie pokaże jednak nakieruje cię na lokalizacje jeśli już się zapoznałeś z szablonem i jego plikami. W zasadzie to na starcie nie powinieneś grzebać za bardzo w plikach tpl nie wiedząc co to są hooki i jak oraz gdzie się je definiuje, na ten temat ostatnio się @deejay rozpisywał tutaj na forum, również omawiał różnice pomiędzy hookami. W dziale FAQ np.: http://prestashopforum.pl/index.php/board,60.0.html
Więc polecam zapoznać się z lekturą FAQ i wrócić z konkretnymi pytaniami ;)

*

Offline design4VIP

  • user
  • Mieszkaniec
  • *****
  • 3,866
  • 131
    • design4VIP z innej strony...
  • PrestaShop: PS
  • Status: Programista
Odp: Kolejność i układ bloków na stronie głównej
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 27, 2014, 09:12:53 am »
troche po lebkach chyba korzystales z tej wyszukiwarki forum. dokladnie pod twoim postem, czyli zanim go napisales ostatni w tej grupie post rozpisywalem sie odnosnie budowy, struktury PS, potrzebnych umiejetnosci do przebudowy czy budowy wlasnego szablonu. mysle, ze wiele wiecej nie da sie na ten temat podac (bardzo) poczatkujacemu "graczowi". czas, konsekwencja, pracowitosc i porpawne uzycie wszelkich wyszukiwarek w poszukiwaniu konretnych zagadnien. nie da sie od tak opisac calosci krok po kroku jak edytowac czy stworzyc nowy szablon.

PS. wspomniany watek: http://prestashopforum.pl/index.php/topic,13420.0.html 
design4VIP z innej strony...