wdrożenia PrestaShop Powiększenie zdjęć moduł

Nowa ustawa o prawach konsumenta - czy prestashop 1.6 jest gotowa? Wątpliwości.

  • 21 Odpowiedzi
  • 8685 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline rafcio76

  • Stały użytkownik
  • ***
  • 78
  • 0
    • Rękodzieło - sklep.mamuta.pl
Witam, dla zainteresowanych załączam dodatek Gazety Prawnej dot. dostosowania sklepu do nowych przepisów oraz aktualny tekst ustawy.  Przepisy w chodzą w życie 25 grudnia 2014 roku.


Większość z wymagań można spokojnie zastosować w sklepie. Jednak mam jedną sprawę z którą nie wiem jak sobie poradzić. Zgodnie z przepisami, przed zawarciem umowy (przed potwierdzeniem zakupu), klient musi być powiadomiony o informacjach zawartych w art. 12 ust. 1 (wg mnie wystarczy zapis w regulaminie i kliknięcie ptaszka o zapoznaniu się z nim). Ale żeby nie było tak pięknie, przepisy wymagają, aby ponownie te dane z art. 12 ust. 1 dostarczyć konsumentowi wraz z potwierdzeniem zawarcia umowy na trwałym nośniku (może być w formie e-mail.)


Dlatego pytanie: jak powiadomić klienta po zawarciu zamówienia o w/w wymaganych zapisach?


Najlepiej to wrzucić do automatycznego majla który jest wysyłany do klienta po zakupie - ALE JAK ?




pozdrawiam


Rafał
Rafał
sklep z rękodziełem - http://sklep.mamuta.pl

*

MERA

  • Gość
Odp: Nowa ustawa o prawach konsumenta - czy prestashop 1.6 jest gotowa? Wątpliwości.
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 13, 2014, 08:03:17 am »
Na głupie zarządzenia UE trzeba prosto odpowiadać .Ja zrobiłem to tak jak na zdjęciu niech sobie klienci pobierają do woli.Ja ma starą wersję PS ale taki link można do każdej wersji PS dołączyć. Jeśli jakieś uwagi to proszę pisać może każdego naprowadzić na konkretne rozwiązanie. 

*

Offline endriu107

  • user
  • Mieszkaniec
  • *****
  • 1,197
  • 51
  • PrestaShop: PS
  • Status: forum
Odp: Nowa ustawa o prawach konsumenta - czy prestashop 1.6 jest gotowa? Wątpliwości.
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 13, 2014, 10:42:09 am »

Zdecydowałam się na zwrot towaru kupionego przez internet. Czy sprzedawca, zwracając mi zapłatę, musi oddać również to, co zapłaciłam za przesyłkę?

TAK


Ale tylko wówczas, gdy czytelniczka skorzystała z najtańszego sposobu dostawy towaru. Jeśli wybrała droższy, to sprzedawca nie musi jej zwracać różnicy. Poza ceną samego produktu doliczy do zwracanych pieniędzy jedynie koszty najtańszej wysyłki. Wynika to z art. 33 ustawy. Można to zobrazować przykładem kosztów dostarczenia książki. Księgarnia internetowa oferuje cztery możliwe formy przesyłki: list ekonomiczny: 5 zł, list priorytetowy: 7 zł, odbiór w Paczkomacie: 10 zł, oraz przesyłkę kurierską: 16 zł. Klientce zależało na czasie więc wybrała najdroższą z opcji. Obok ceny książki: 30 zł, zapłaciła więc wspomniane 16 zł, a więc razem 46 zł. Po oddaniu towaru sprzedawca zwróci jej jednak tylko 35 zł (30 zł za książkę i 5 zł za najtańszym zwykły sposób doręczenia przesyłki.


A poniżej czytamy:


Czy zwracając towar, muszę pokryć koszty jego odesłania do przedsiębiorcy?


TAK


Wynika to wprost z art. 34 ust. 2 ustawy, zgodnie z którym „konsument ponosi tylko bezpośrednie koszty zwrotu rzeczy”. Upraszczając – jeśli konsument oddaje towar, to musi zapłacić za jego odesłanie w zależności od wybranego przez siebie sposobu. Jeśli odwiezie go osobiście – nie zapłaci nic. Warto tu zwrócić uwagę, że chodzi tylko o bezpo- średnie koszty zwrotu. Sprzedawca, któremu klient zwraca towar, nie może więc pobierać żadnych dodatkowych opłat, np. za rozpakowanie lub odbiór towaru. Wspomniany przepis wprowadza jeszcze dwa dodatkowe zastrzeżenia, które zwalniają klienta z obowiązku jakiejkolwiek płatności za odesłanie rzeczy. Po pierwsze stanie się tak wówczas, gdy przedsiębiorca sam zgodzi się je ponieść. Niektóre duże sklepy odzieżowe w reklamach gwarantują bezpłatne odesłanie towaru. Klient nie zapłaci też nic, jeśli nie zostanie poinformowany przez sprzedawcę o konieczności poniesienia kosztów zwrotu. Warto więc czytać informacje przesyłane przez przedsiębiorców, bo czasem brak pewnych danych działa na korzyść konsumenta.




Czyli jak to w końcu jest?

*

MERA

  • Gość
Odp: Nowa ustawa o prawach konsumenta - czy prestashop 1.6 jest gotowa? Wątpliwości.
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 13, 2014, 03:36:12 pm »
Chyba dołożę dodatkowy moduł z możliwością zaznaczyć ptaszka z opisem i linkiem do pliku z odstąpieniem od umowy że: ( możliwość zakupu z bezpłatnym zwrotem towaru do 10 dni ) i automatycznie cena za zamówienie będzie wyższa o koszt przesyłki w drugą stronę. Jak nie zaznaczy to koszt przesyłki będzie jak dotychczas. Czy to dobry pomysł czy tak nie można zrobić. Co za durnie nad tymi przepisami myślą ,jak sprzedawca sprzeda towar o wartości 5 zł czy 10 zł. nawet 15 zł. a koszt wysyłki np. 9.50 zł i dopłacać będzie ????  . Jak sprzeda 500 takich zamówień to chyba pójdzie z torbami a gdzie skarbówka jak to odliczyć czy tak będzie wolno robić ???? .  A jaki przepis wtedy jak w zamówieniu będzie wiele różnych towarów i jeden klientowi nie będzie potrzebny i chce zwrócić . Myślę że tym powinno się zainteresować  zrzeszenie kupców czy inne instytucje.

*

Offline design4VIP

  • user
  • Mieszkaniec
  • *****
  • 3,866
  • 131
    • design4VIP z innej strony...
  • PrestaShop: PS
  • Status: Programista
Odp: Nowa ustawa o prawach konsumenta - czy prestashop 1.6 jest gotowa? Wątpliwości.
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 13, 2014, 03:42:41 pm »
Chyba dołożę dodatkowy moduł z możliwością zaznaczyć ptaszka z opisem i linkiem do pliku z odstąpieniem od umowy że: ( możliwość zakupu z bezpłatnym zwrotem towaru do 10 dni ) i automatycznie cena za zamówienie będzie wyższa o koszt przesyłki w drugą stronę. Jak nie zaznaczy to koszt przesyłki będzie jak dotychczas. Czy to dobry pomysł czy tak nie można zrobić. Co za durnie nad tymi przepisami myślą ,jak sprzedawca sprzeda towar o wartości 5 zł czy 10 zł. nawet 15 zł. a koszt wysyłki np. 9.50 zł i dopłacać będzie ????  . Jak sprzeda 500 takich zamówień to chyba pójdzie z torbami a gdzie skarbówka jak to odliczyć czy tak będzie wolno robić ???? .  A jaki przepis wtedy jak w zamówieniu będzie wiele różnych towarów i jeden klientowi nie będzie potrzebny i chce zwrócić . Myślę że tym powinno się zainteresować  zrzeszenie kupców czy inne instytucje.

po piwersze, wg nowej ustawy nie 10 tylko 14 dni... 
po drugie - nie mozesz naliczac kosztow wiekszycgh niz ponosisz, a przynajmniej wyraznie musisz o tym poinformowac klienta wszyczegolniajac co za co i dlaczego.
po trzecie - zwroty, jak wczytasz sie w ustawe obowiazauja dla przedmiotow powyzej 50zl, tylko nie pisza czy brutto czy netto, a co za tym idzie, kazda interpretacja bedzie scigana przez skarbowke... ot taka furtka zeby bylo za co napiczac kary ;/

nie da sie ukryc, ze ta, jak i poprzednia ustawa z 2000r to istna paranoja stworzona bezmyslnie przez... a szkoda gadac...
design4VIP z innej strony...

*

MERA

  • Gość
Odp: Nowa ustawa o prawach konsumenta - czy prestashop 1.6 jest gotowa? Wątpliwości.
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 13, 2014, 04:38:59 pm »
Tak tu ma być 14 dni ale klient jak nie zaznaczy zgody na dodatkowy koszt to koszt będzie właściwy. A może to inaczej zrobić może link że zgadza się na pokrycie kosztów wysyłki zwrotnej. I jak tu żyć . ???   

*

Offline design4VIP

  • user
  • Mieszkaniec
  • *****
  • 3,866
  • 131
    • design4VIP z innej strony...
  • PrestaShop: PS
  • Status: Programista
Odp: Nowa ustawa o prawach konsumenta - czy prestashop 1.6 jest gotowa? Wątpliwości.
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 13, 2014, 06:53:53 pm »
Tak tu ma być 14 dni ale klient jak nie zaznaczy zgody na dodatkowy koszt to koszt będzie właściwy. A może to inaczej zrobić może link że zgadza się na pokrycie kosztów wysyłki zwrotnej. I jak tu żyć . ???   
tak czy tak, nie mozesz obciazac klieta zadnymi kosztami dodatkowymi za zwrot towaru w czasie tych 14 dni (pod warunkiem, ze masz to zaznaczone w regulaminie, jak nie masz wprost napisane, ze ma na to 14 dni to bedzie mial na zwtro rok! ) czym wiecej czytam o tej ustawie, wnikam w nia, wchodzi mi nie mniej nie wiecej, jak tylko stawianie na to, zeby jak najbardziej ukrucic sprzedaz internetowa, zeby na rynku pozostali tylko giganci, ci, ktorzych stac na prawnokow czy kary ;/ no takie zycie... to sie nazywa, to co mial wprwadzac obecny rzad, wspieranie malych przedsiebiorst/przedsiebiorcow.... a wyszlo jak zwykle...
design4VIP z innej strony...

*

Offline rafcio76

  • Stały użytkownik
  • ***
  • 78
  • 0
    • Rękodzieło - sklep.mamuta.pl
Odp: Nowa ustawa o prawach konsumenta - czy prestashop 1.6 jest gotowa? Wątpliwości.
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 22, 2014, 03:23:59 pm »
...
po trzecie - zwroty, jak wczytasz sie w ustawe obowiazauja dla przedmiotow powyzej 50zl, tylko nie pisza czy brutto czy netto, a co za tym idzie, kazda interpretacja bedzie scigana przez skarbowke... ot taka furtka zeby bylo za co napiczac kary ;/
...

" ... nie dotyczy dla umów zawieranych poza lokalem przedsiębiorstwa, jeżeli konsument jest zobowiązany do zapłaty kwoty nieprzekraczającej pięćdziesięciu złotych" a konsument płaci (przelewa) kwotę brutto więc wg mnie chodzi o 50zł brutto.
Rafał
Rafał
sklep z rękodziełem - http://sklep.mamuta.pl

*

Offline rafcio76

  • Stały użytkownik
  • ***
  • 78
  • 0
    • Rękodzieło - sklep.mamuta.pl
Odp: Nowa ustawa o prawach konsumenta - czy prestashop 1.6 jest gotowa? Wątpliwości.
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 22, 2014, 03:31:58 pm »
Chciałem przetłumaczyć końcowy przycisk na „zamówienie z obowiązkiem zapłaty" w module "blok koszyka" ale po wybraniu z menu LOKALIZACJA > TŁUMACZENIA > TŁUMACZENIE ZAINST. MODUŁÓW otrzymuję taką informację:

"Uwaga, Twoja konfiguracja PHP ogranicza maksymalną ilość pól przesyłanych za pomocą formularza
 1000 dla max_input_vars.
 Poproś swojego usługodawcę hostingu o zwiększenie tego limitu do przynajmniej 2438, albo będziesz musiał edytować pliki tłumaczenia"

Dodam, że pisałem do usługodawcy u którego mam wykupiony serwer (ibc.pl) ale nie pomógł mi za bardzo.Proszę o pomoc

Rafał
Rafał
sklep z rękodziełem - http://sklep.mamuta.pl

*

Offline rafcio76

  • Stały użytkownik
  • ***
  • 78
  • 0
    • Rękodzieło - sklep.mamuta.pl
Odp: Nowa ustawa o prawach konsumenta - czy prestashop 1.6 jest gotowa? Wątpliwości.
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 22, 2014, 03:34:42 pm »
" ... nie dotyczy dla umów zawieranych poza lokalem przedsiębiorstwa, jeżeli konsument jest zobowiązany do zapłaty kwoty nieprzekraczającej pięćdziesięciu złotych" a konsument płaci (przelewa) kwotę brutto więc wg mnie chodzi o 50zł brutto.
Rafał

Pytanie natomiast jest takie: te 50zł jest ceną za towar czy ceną za towar z wysyłką ?
pozdr
Rafał
Rafał
sklep z rękodziełem - http://sklep.mamuta.pl

*

Offline design4VIP

  • user
  • Mieszkaniec
  • *****
  • 3,866
  • 131
    • design4VIP z innej strony...
  • PrestaShop: PS
  • Status: Programista
Odp: Nowa ustawa o prawach konsumenta - czy prestashop 1.6 jest gotowa? Wątpliwości.
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 22, 2014, 07:15:28 pm »
Chciałem przetłumaczyć końcowy przycisk na „zamówienie z obowiązkiem zapłaty" w module "blok koszyka" ale po wybraniu z menu LOKALIZACJA > TŁUMACZENIA > TŁUMACZENIE ZAINST. MODUŁÓW otrzymuję taką informację:

"Uwaga, Twoja konfiguracja PHP ogranicza maksymalną ilość pól przesyłanych za pomocą formularza
 1000 dla max_input_vars.
 Poproś swojego usługodawcę hostingu o zwiększenie tego limitu do przynajmniej 2438, albo będziesz musiał edytować pliki tłumaczenia"

Dodam, że pisałem do usługodawcy u którego mam wykupiony serwer (ibc.pl) ale nie pomógł mi za bardzo.Proszę o pomoc

Rafał
uciekaj! uciekaj z tego serwera jak najdalej! jezlei w tak prozaicznej sprawie twierdza, ze nie moga pomoc... no sorry, ale to tylko kwesia zmiany jednego wpisu w php.ini.... im to na pale czy masz 1000 czy milion znakow... to raczej nei obciaza serweera na tyle, zeby bylo to jakims problemem dla serwerowni....

jest niby metoda na zmiane tego ustawienia przez htaccess, ale jelize jest to wartosc na stale wrzucona w ini, a nie ma dopuiszczonych zewnetrznych plikow konfiguracyjnych to raczej za wiele nie zdzialasz... mecz ich i niech zwieksza ci max_input_vars do min 5tys. napsiz im, ze robi sie to w glonym pliku php.ini. moze tego nei wiedza ;) ale jesszcze raz podkreslam, jak spotylasz przeszkody w tak prozaicznej sprawie to uciekaj jak najszybciej. raczej nie wroze porapwnosci i szybkosci dzialania sklepu na tego typu serwerach.
design4VIP z innej strony...

*

Offline rafcio76

  • Stały użytkownik
  • ***
  • 78
  • 0
    • Rękodzieło - sklep.mamuta.pl
Odp: Nowa ustawa o prawach konsumenta - czy prestashop 1.6 jest gotowa? Wątpliwości.
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 22, 2014, 09:21:41 pm »
Wczytałem się w ustawę i te 50 zł o których wspomina kolega "deejay3" nie dotyczy sklepu typowo internetowego, ten zapis dotyczy umów zawieranych poza lokalem przedsiębiorstwa (patrz definicje w ustawie) czyli ze zwolnienia nici. Odsyłamy wszystko jak leci bez względu na cenę zakupu :-( 
Rafał
sklep z rękodziełem - http://sklep.mamuta.pl

*

Offline rafcio76

  • Stały użytkownik
  • ***
  • 78
  • 0
    • Rękodzieło - sklep.mamuta.pl
Odp: Nowa ustawa o prawach konsumenta - czy prestashop 1.6 jest gotowa? Wątpliwości.
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 23, 2014, 07:10:37 am »
uciekaj! uciekaj z tego serwera jak najdalej! jezlei w tak prozaicznej sprawie twierdza, ze nie moga pomoc... no sorry, ale to tylko kwesia zmiany jednego wpisu w php.ini.... im to na pale czy masz 1000 czy milion znakow... to raczej nei obciaza serweera na tyle, zeby bylo to jakims problemem dla serwerowni....

jest niby metoda na zmiane tego ustawienia przez htaccess, ale jelize jest to wartosc na stale wrzucona w ini, a nie ma dopuiszczonych zewnetrznych plikow konfiguracyjnych to raczej za wiele nie zdzialasz... mecz ich i niech zwieksza ci max_input_vars do min 5tys. napsiz im, ze robi sie to w glonym pliku php.ini. moze tego nei wiedza ;) ale jesszcze raz podkreslam, jak spotylasz przeszkody w tak prozaicznej sprawie to uciekaj jak najszybciej. raczej nie wroze porapwnosci i szybkosci dzialania sklepu na tego typu serwerach.

Napisałem do nich ponownie o zmianę w pliku php.ini i otrzymałem następującą odpowiedź:
"Zgodnie z otrzymaną wcześniej odpowiedzią zmiany wartości parametru max_input_vars prosimy dokonać samodzielnie za pomocą pliku .htaccess".

Więc co mi radzicie, jak przetłumaczyć ten przycisk. Słyszałem, że jakoś ręcznie można w pliku poprawić ale jak i w jakim ?
Rafał
sklep z rękodziełem - http://sklep.mamuta.pl

*

Offline west

  • Administrator
  • Mieszkaniec
  • *****
  • 5,286
  • 106
  • Płeć: Mężczyzna
  • Europasaz.pl
    • PrestaShop, Wordpress, SMF, Woocomerce
  • PrestaShop: 1.7
  • Status: Programista
Odp: Nowa ustawa o prawach konsumenta - czy prestashop 1.6 jest gotowa? Wątpliwości.
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 23, 2014, 08:49:57 am »
dodaj w pliku htaccess w katalogu głównym domeny
php_flag max_input_vars 10000
MODUŁY | https://europasaz.pl |  SKLEPY INTERNETOWE | WSPARCIE TECHNICZNE | HOSTING | https://europasaz.pl 

*

Offline design4VIP

  • user
  • Mieszkaniec
  • *****
  • 3,866
  • 131
    • design4VIP z innej strony...
  • PrestaShop: PS
  • Status: Programista
Odp: Nowa ustawa o prawach konsumenta - czy prestashop 1.6 jest gotowa? Wątpliwości.
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 23, 2014, 10:00:22 am »
Wczytałem się w ustawę i te 50 zł o których wspomina kolega "deejay3" nie dotyczy sklepu typowo internetowego, ten zapis dotyczy umów zawieranych poza lokalem przedsiębiorstwa (patrz definicje w ustawie) czyli ze zwolnienia nici. Odsyłamy wszystko jak leci bez względu na cenę zakupu :-( 

ale ewidentnie, sklep internetowy == zawarcie umowy poza lokalem. poza sklepem intetnetowym moze to byc sprzedaz mailowa, telefoniczna... kazda, w ktorej klient fizycznie nie moze obejrzec, dotknac towaru w czasie jego kupna. wiec ponizej 50zl nie obowiazuje ta umowa. tylko dalej zostaje pytanie, co uwazane jest za 50zl - netto/brutto, z wysylka czy bez.... no mysle, ze tutaj co interpretacja, co prawnik (nie wspominajac o tzw. Stowarzyszeniach) bedzie to ustawienie "pod siebie", tak czy tak, zawsze sprzedawca dostanie po d.... ;)
design4VIP z innej strony...